MADEIRA
Golf
Santo da Serra
Santo da Serra är den mest kända golfbanan på ön och ligger på en platå ovanför Madeiras andra största stad Machico. Banan är klassad som en av de bästa i Portugal och står som värd för herrarnas Europatourtävling, Madeira Open.
Robert Trent Jones Jr har gjort ett mycket bra arbete då terrängen är förhållandevis kuperad. Finishen är utmärkt under hela året och man har en spännande och utmanande 27-håls bana att se fram emot.
Palheiro Golf
Palheiro hittar du i bergen ovanför bukten vid Funchal. Detta läge ger dig som spelar en fantastisk utsikt över staden och Atlanten.
Banan byggdes 1993 men renoverades 2003 och har verkligen blommat ut. Snabba undulerade greener och välplacerade bunkrar belönar omsorgsfullt spel. Golfbanan slingrar sig genom Palheiro Estate som är känd för sina vackra träd och frodiga växtlighet.
Porto Santo Golfe ligger precis som det låter på ön Porto Santo. Hit tar du dig med färja från Madeira. Ballesteros har designat denna bana som öppnade 2004 och den är ett härligt alternativ till banorna på den större ön. En inte lika kuperad bana där några av hålen mer eller mindre klamrar sig fast på klipporna utmed havet. En av Europas vackraste sandstränder ligger vid banan.
Hotell
Hotel Serra Golf
Detta var tidigare golfbanans klubbhus och hål 2 samt hål 3 ligger alldeles intill hotellet. Detta hotell har en utpräglad familjär stämning och har ett mycket trevligt sällskapsrum med bar i anslutning till matsalen. I den tillbyggda hotelldelen finner ni på bottenvåningen ett spelrum och ett gym. I spelrummet finns även en tv med 40 satellitkanaler. Hotellets förste gäst var Seve Ballesteros!
CS Madeira Atlantic Resort & Sea SPA
Ett stort 5-stjärnigt hotell som ligger i centrala Funchal. Hotellet ligger precis vid Atlanten och bjuder på en härlig utsikt samt en mångfald av aktiviteter. Hoppa över en dags golf och ligg på soldäck, njut av vårsolen och kanske ett premiärdopp i Atlanten.
Det finns många boendealternativ på Madeira. Hör av dig till oss med dina önskemål så tar vi fram alternativ som passar just er.
Övrigt
Det finns nästan oändligt med vandringsleder på ön och många går utmed vattenbärande kanaler som kallas "levada". Dessa genomkorsar hela ön och bildar ett nätverk som uppgår till nästan 1000 km. Vandringarna skiftar väldigt mycket i karaktär från lättare till riktigt svåra, genom långa smala tunnlar eller utmed branta stup.