PGA CATALUNYA
PGA Catalunya är med sitt nya Meliá Hotel och två 18-hålsbanor sannerligen den perfekta golfresorten. Hotel Meliá Golf Vichy Catalán öppnades 2006 och håller en mycket hög klass med modern design och bästa tänkbara service. Här känner man sig verkligen välkommen och det märks tydligt att det är ett golfhotell. Anläggningen är strategiskt placerad knappt 8 mil norr om Barcelona och bara 5 kilometer söder om Girona Airport.
Paket
Paket
Erbjudande PGA Catalunya
Även om man som resenär har mycket och vinna på att boka en komplett resa med flyg och allt så finns det vissa platser som vi, trots det rekommenderar att man ordnar med flyg själv och vi sedan erbjuder ett perfekt landarrangemang.
Ett av dessa exempel är kombinationen av lågprisflyg med Ryanair till Girona och en vistelse på 36 hålsanläggningen PGA Catalunya, endast 5km från flygplatsen.
Out Of Bounds paket 4 nätter:
• Transfer från Girona Airport t&r
• 4-nätter, del i dubbelrum på Melia Hotel Catalunya
• Frukostpension
• 2x heldagsgreenfee på PGA Catalunya Tour Course
• 2x heldagsgreenfee på PGA Catalunya Stadium Course
Pris 30 maj - 18 sep: 4 995 Sek/person
Pris 19 sep - 13 nov: 5 995 Sek/person
------------------------------------------------------------------------
Out Of Bounds paket 7 nätter:
• Transfer från Girona Airport t&r
• 7-nätter, del i dubbelrum på Melia Hotel Catalunya
• Frukostpension
• 5x heldagsgreenfee på PGA Catalunya Tour Course
• 2x heldagsgreenfee på PGA Catalunya Stadium Course
Pris 30 maj - 18 sep: 7 995 Sek/person
Pris 19 sep - 13 nov: 9 995 Sek/person
Golf
Golf
PGA Golf de Catalunya
PGA Golf de Catalunya har två 18-hålsbanor, vilka designades av Neil Coles och Angel Gallardo 1999. Tour Course är en mycket trevlig bekantskap som är något kortare än sin systerbana (5546m från gul & 4964m från röd). Den anses också som något lättare, utan att för den delen vara en ”walk in the park”.
The Stadium Course är rankad som Spaniens näst bästa bana efter Valderama och sannerligen en njutning. Redan på hål 3 åker kameran fram för att föreviga den 461 meter långa par femman som går mjukt nerför till en, till synes, alldeles för liten green som utgör en halvö i ett av flera vackra vattendrag.
PGA Catalunya har även mycket fina träningsområden och i november -08 öppnades ett helt nytt klubbhus med gott om plats för att avnjuta det som 19:e hålet har att erbjuda.
Boende
Boende
Hotel Meliá Golf Vichy Catalán
Hotel Meliá Golf Vichy Catalán håller en mycket hög klass med modern design och bästa tänkbara service. Startskottet till att bygga detta hotell började med en tävling i maj -02 och resultatet av vinnande bidrag stod färdigt i april -06. Här känner man sig verkligen välkommen och det märks tydligt att det är ett golfhotell.
Rummen är väl tilltagna och inredda i varma färger. De flesta har terrass eller balkong med utsikt över poolen eller golfbanorna. Rummen är utrustade med platt-TV, Wi-Fi, ADSL, minibar, safety-box, aircondition, hårtork m.m.
Restaurangerna vid Meliá Golf Vichy Catalán erbjuder något för alla smaker. Quimera garanterar en modern gastronomisk upplevelse i en exklusiv miljö. Tast - Brasserie, serverar färsk medelhavsmat lämpligt för lunch eller en lättare middag i en varm och välkomnande omgivning. I Lobby Bar kan du njuta av cocktails och snacks och om du söker mer pub-liknande miljö så tar du dig till 36Bar där stämningen är på topp.
Övrigt
Övrigt
Anläggningen är strategiskt placerad knappt 8 mil norr om Barcelona och bara 5 kilometer söder om Girona Airport. En utflykt till Girona är att rekommendera där den gamla delen av staden är riktigt genuin. Vill man kombinera golf med storstad så har ni möjligheten att börja er resa på PGA Catalunya för att sedan avsluta med ett par nätter inne i centrala Barcelona.